E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


BES sözleşmeleri sayıca tahminlerin altında kaldı
  24.07.2016


Emeklilik Gözetim Merkezi’nin yayınladığı 2015 yılı BES Gelişim Raporu’na göre, kurulan sözleşme adedi, 2015 yılına ilişkin tahminlerle karşılaştırıldığında en muhtemel tahminlerin 25 bin adet gerisinde kaldı ve 1 milyon 985 bin 10 adet olarak gerçekleşti. 


Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında birçok bilgi ve analizin yer aldığı, Emeklilik Gözetim Merkezi’nce hazırlanan Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu’nun 2015 yılına ilişkin sayısı yayınlandı. Rapora göre 2015 yılında yeni kurulan 1 milyon 939 bin 690 sözleşmenin %67.7’si bireysel, %23.7’si gruba bağlı bireysel, %8.5’i ise işveren grup emeklilik sertifikalarından oluşuyor.
2015 yılı içerisinde yeni kurulan sözleşmeler dikkate alındığında, sözleşmesi varken yeni bir sözleşme alan katılımcı sayısı 367 bin 669 iken, sisteme ilk kez giren katılımcı sayısı 1 milyon 242 bin 223 olarak gerçekleşti.
2015 yılı içerisinde katılımcılara ödenen 2 milyar 465 milyon lira devlet katkısı tutarının, 1 milyar 917 milyon lirası bireysel, 548 milyon lirasıysa gruba bağlı bireysel sözleşmelere ödendi. 2015 yılında yapılan devlet katkısı ödemesiyle birlikte, yılsonu itibarıyla katılımcılara ödenen toplam devlet katkısı tutarı 5 milyar 702 milyon liraya ulaştı. Katılımcıların yaş aralıklarına göre ödenen devlet katkısı tutarlarında en küçük payın yaklaşık 79 milyon lirayla 25 yaş altındaki katılımcılarda, en büyük payın ise 851 milyon lirayla 35 – 44 yaş aralığındaki katılımcılarda olduğu görülmektedir.
Sözleşme başına ödenen devlet katkısı tutarı 2014 yılında ortalama 440.8 lirayken, bu tutar 2015 yılında 468.5 liraya yükseldi. Devlet katkısı alanların içinde 2015 yılında sisteme girenler, 387.2 milyon lira devlet katkısı alarak 2015 yılında ödenen tüm devlet katkısının yaklaşık %6.8’ini aldı.
Fon büyüklüğünün fon grupları bazında dağılımına bakıldığında ise, Esnek Fonlar %33.2 ile en çok paya sahip. Bu oranı, Türk Lirası Cinsinden Kamu Borçlanma Fonları %30.3’lük, Likit Fonlar %11.6’lık, Standart Fonlar %9’luk ve Hisse Senedi Fonları ise %7.4’lük oran ile takip ediyor.
Raporun bir başka bölümünde, 31 Aralık 2015 tarihi itibarıyla 27 bin 745 kişinin birikimlerini düzenli ödeme ya da toplu olarak alarak emeklilik hakkını kullandığı belirtiliyor. Emeklilik hakkını kullanan katılımcıların, emekliliğe hak kazanan katılımcılar içindeki payının %44 olduğu, %56’lık bir kısmının ise emeklilik hakkını elde etmesine rağmen sistemde birikim yapmaya devam ettiği vurgulanıyor.
Emeklilik hakkını kullananlara yapılan ödeme tutarlarına bakıldığında, ortalama birikimin yaklaşık 78 bin lira, ortanca birikimin uzun bir süredir 35 bin lira olduğu ve emeklilerin %75’inin 20 bin 700 liranın üzerinde emeklilik ödemesi aldığı görülüyor. Ancak tabii ki bu ortanca birikimlerle emekli olanlar, henüz sistemin “emeklilik” değil “biriktirme” aşamasında olduğunun bir göstergesi.
Raporun 2016 Yılı Sektörel Beklentiler bölümünde 2016 yılında sisteme girecek katılımcı adedine ilişkin sektör beklentilerine baktığımızda en muhtemel tahminlerin ortalaması 1 milyon 657 bin 939, kötümser tahminlerin ortalaması 1 milyon 499 bin 21, iyimser tahminlerin ortalaması ise 1 milyon 822 bin 31 kişi. 2016 yılı sonunda ulaşılacak fon tutarında ise en muhtemel tahminlerin ortalaması 53 bin 185 milyon lira civarında. Öte yandan, 2015 yılına ilişkin tahminler ile gerçekleşmeleri karşılaştırdığımızda, kurulan sözleşme adedi, en muhtemel tahminlerin 25 bin adet gerisinde kalarak 1 milyon 985 bin 10 adet olarak gerçekleşti. Rapora Emeklilik Gözetim Merkezi’nin web sayfasından ulaşılabilir.
  
  

Kaynak :
Hit : 172


BES sözleşmeleri sayıca tahminlerin altında kaldı
Otomatik katılımda pilot uygulama başarılı oldu
Yeni düzenlemelerle BES e katılım artacak
Tasarrufa en büyük katkıyı BES fonları sağlıyor
BES te aylık ödeme teşvik edilecek
Otomatik katılımda alt limit 100 lira
BES ten ayrılışlarda yüksek kesinti olmayacak
BES te yüksek kesinti haberleri tamamen hikaye
BES li sayısı 6 milyonu geçti
Dijitalleşme hayat için yeni fırsatlar sunuyor
BES e otomatik katılım çalışmaları tamamlandı
Tasarrufta altının yerini BES mi alıyor?
18 yaş altındakilere BES yolu açılıyor
Cenk Keskinel Olağan Genel Kurul Sonrası İlk Mesajını Verdi
Emeklilik yatırım fonları büyümeye devam ediyor
Hazine enflasyona dirençli tahvil ihraç edecek
BES lenenlerin fon tutarı 39.3 milyar TL oldu
Emekliliğe hazır değiliz
BES e en çok katılım 35-44 yaş grubundan
BES en büyük özel birikim fonu olacak
Google dan sigortaya 32.5 milyon dolarlık yatırım
BES te yeni dönem başladı
BES te yeni dönem kesinti detayları belli oldu
Kıdem tazminatı fonunun işletilmesinde BES favori aday
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Sigorta ve Bes Platformu, www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Insurance and Individual Retirement Platform, www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr portal managers has no responsibility and bind.

Bireysel Emeklilik Sistemi - Bes - Bireysel Emeklilik Sigortasi - Bireysel Emeklilik - Emeklilik - Sgk Emeklilik - Hayat Sigortası
Medasist International © Copyright 2005