E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Lisans alana iş hazır
  05.01.2011


Türkiye’de bireysel emeklilik sistemi giderek yayılırken lisanslı satışçılara ihtiyaç artıyor. Lisans almak ise zor değil ve bütün emeklilik şirketlerinde geçerli. 


Bireysel emeklilik sistemi 6 yıl önce hayata geçirilmiş olmasına rağmen katılımcı sayısı 2 milyon 28 binin üstüne çıkmış durumda. Krizden pek etkilenmeyen sistem her geçen gün büyümeye devam ediyor. En çok ilgi 25-34 yaş arasındaki genç çalışanlarda. Şu ana kadar 2000’in üzerinde kişi emekli oldu. Genç nüfus düşünüldüğünde sistemin önü çok açık. Bireysel emeklilik sistemi (BES), iş arayanlara fırsat sunuyor. Emeklilik şirketleri, bu alanla ilgili lisans sahibi olanları hemen işe alıyor.

Lisans nereden alınıyor
Lisansları Emeklilik Gözetim Merkezi veriyor. Bunun için Bireysel Emeklilik Aracıları Sınavı’na girmek gerekli. Başvuru ve sınav internet üzerinden yapılıyor. Sınav 7 temel konudan oluşuyor ve piyasadaki çalışma kitaplarından alıp sınavı kolayca geçmem mümkün. Herhangi bir bölümle ilgili dört yıllık lisans mezunları veya finansla ilgili bir alanda iki yıllık yüksekokul bitirenler başvurabiliyor. Başvuru sırasında halen bir şirkette çalışmak şart değil. Lise mezunlarından ise 3 yıl satış deneyimi isteniyor. Lisansın devamı için senede bir basit bir tamamlayıcı eğitim almak yeterli.

Türkiye’de geçerli BES lisansına sahip kişi sayısı 44 bin civarında.

Finansemeklilik İnsan Kaynakları Grup Yöneticisi Zuhal Karan, aracı lisansı almanın iş arayanlar için fırsat olduğunu söylüyor: “13 tane emeklilik şirketi bu lisansa sahip kişilerin peşinden koşuyor. Lisanslı adaya daha farklı bakarım. Hatta ‘sigortacılık yapmak istiyorum ama lisansım yok’ diyen kişilere, ‘lisansını alıp öyle gel’ diyorum. Bireysel emeklilik lisansını al koy kenara, istersen çalışma.”   

Lisanslı satıcıların listesine Emeklilik Gözetim Merkezi internet sayfasından  ulaşmak mümkün. Zuhal Karan, “Mesela Karabük’te lisanslı satıcı var mı diye  bakabilirsiniz. Bence yeni mezunlar kendilerine iş alanı yaratmak için bunu kullanabilirler” diyor.

Ayrıntılı bilgi için www.egm.org.tr adresini inceleyebilirsiniz.

  
  

Kaynak : Yenibiris.com
Hit : 8365


Her 100 kişiden 60 ı babasına giysi hediye ediyor
Türkiye doğurganlıkta birinci
Tüketici kredileri ve kredi kartı kullanımı arttı
Senet geri döndü
Facebook´a satın alma butonu geliyor!
Türkiye´de patronların çoğu 45 yaşın altında
Türkiye´nin milyonerleri artıyor!
2013´ün en çok kazandıran borsası
Bireysel emeklilikte katılım 1 milyona ilerliyor
Amatör hackerlar artıyor
Kadınlar Erkeklerde Ne Arıyor?
3 milyon Euro´ya Avrupa vatandaşlığı
´Gaz almıyor´ daha fazla sinirlendiriyor
Mobil ticaret patlayacak
Facebook´ta ücret şoku!
Kredi kartında yeni dönem
7 ekonomik güçten biri Türkiye olacak
OECD´nin en büyüğü Türkiye oldu!
Kredi ve kredi kartı kullanımı arttı
İnternetten alışveriş edenler çığ gibi büyüyor
Maliye’de tahsilat hedefin altında
Reklam harcamaları yılın ilk yarısında yüzde 5 arttı
İşte 81 ilin yatırım haritası
Twitter CEO´ların korkulu rüyası mı?
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Sigorta ve Bes Platformu, www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Insurance and Individual Retirement Platform, www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr portal managers has no responsibility and bind.

Bireysel Emeklilik Sistemi - Bes - Bireysel Emeklilik Sigortasi - Bireysel Emeklilik - Emeklilik - Sgk Emeklilik - Hayat Sigortası
Medasist International © Copyright 2005