E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Otomatik katılımda pilot uygulama başarılı oldu
  24.07.2016


Bireysel Emeklilik Sistemi’nde otomatik katılıma ilişkin pilot uygulama, 7 şirkette, 604 çalışanın sisteme otomatik olarak dahil edilmesiyle başladı ve katılımcılara 60 günlük cayma süresi verildi. Bu süre içinde sistemden sadece 4 kişi ayrıldı. 


Bireysel emeklilik sektöründe yeni bir dönemece giriliyor. Tasarruf oranlarını ve Bireysel Emeklilik Sistemi’nde katılımcı sayısını artırmayı hedefleyen ve otomatik katılım adı verilen yeni sistemle, bir işyerinde çalışmaya başlayan kişilerin otomatik olarak bir emeklilik planına dahil edilmesi öngörülüyor.
Sistem, ilk etapta 50 ve üzeri çalışanı bulunan işletmelerde, yeni işe alınan veya iş değiştiren çalışanların otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılımı şeklinde planlanıyor. Yeni işe başlayanlar ve iş değiştirenler zorunlu olarak bu sisteme dahil olmakla birlikte,  sistemde kalmak gönüllülük esasına bağlı olacak. EY Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Risk Hizmetlerinden Sorumlu Müdür İlke Akdağ, BES’te otomatik katılım pilot uygulaması ve otomatik katılımın yurtdışındaki uygulamalarıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

604 ÇALIŞANIN SADECE 4’Ü SİSTEMDEN AYRILDI
“Uygulamaya ilişkin devlet desteğinin ne oranda olacağı ve diğer detaylar henüz netlik kazanmamış olsa da, şu aşamada işveren katkısının uygulamaya dahil edilmeyeceği öngörülüyor. Söz konusu sisteme ilişkin pilot uygulama, İstanbul, Tekirdağ ve Bursa’da faaliyet gösteren 7 şirkette, 604 çalışanın sisteme otomatik olarak dahil edilmesiyle başladı ve kendilerine 60 günlük cayma süresi verildi. Sadece 4 kişinin sistemden ayrılma kararı aldığı pilot uygulamanın çalışanlar tarafından olumlu bir şekilde karşılanmasının ardından, pilot uygulamanın yaygınlaştırılarak otomatik katılım sistemi şeklinde devreye alınması yönünde karara varıldı.

YENİ SİSTEME ENTEGRE OLABİLEN KAZANACAK
Türkiye açısından değerlendirecek olursak, bireysel emeklilik sektörü, 2013 yılında %25’lik devlet katkısının uygulamaya alınmasıyla büyük bir ivme kazanmıştı. Ancak, bireysel emeklilik şirketlerinin uyguladıkları kesinti oranlarının son düzenlemelerle düşürülmesi ve hakediş dönemlerini dolduran katılımcıların sistemden ayrılması gibi etkenler nedeniyle sektördeki şirketlerin teknik kârlılığında bir azalma öngörülüyordu. Otomatik katılım sistemi ile ilgili detayların netlik kazanmasının ardından sektöre getireceği olası etkilerin daha iyi tahlil edileceğini düşünüyoruz. Ancak yeni sistemle katılımcı sayısının artması beklenmekle birlikte, sistemin arzu edilen hedeflere ulaşılabilmesi için, katılımcıların sistemde kalmasının sağlanması önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. Kesintiler nedeniyle teknik karlılıkları azalma eğilimi gösteren emeklilik şirketlerinden, sistemi katılımcılara iyi anlatan, bahsi geçen dönüşümü süreçlerine etkin bir şekilde entegre eden ve süreçlerini daha verimli bir şekilde yönetenler rüzgarı kendi taraflarına çevirebilecek. Bunun yanı sıra, katılımcı sayısında öngörülen artışla birlikte, veri yönetimi ve analizi, satış sonrası hizmetler yönetiminin etkinliği, müşteri segmentasyonu ve deneyimi uygulamalarına paralel emeklilik planı ve sadakat programları geliştirilmesi ve yönetilmesi sektörde ön plana çıkacak konular olarak görülüyor.
Maruz kalınabilecek önemli operasyonel, finansal, stratejik ve uyum risklerini analiz eden, risklerin minimize edilmesine yönelik aksiyon planları oluşturan ve takip eden şirketler değişim karşısındaki tehditleri avantaja dönüştürerek, sektörde avantajlı bir konuma gelebilecek.”

İNGİLTERE VE YENİ ZELANDA’DA BAŞARIYLA UYGULANIYOR
Otomatik katılımın dünyadaki örneklerini değerlendiren EY Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Risk Hizmetlerinden Sorumlu Müdür İlke Akdağ, şunları söyledi: “Otomatik katılıma dayalı Bireysel Emeklilik Sistemi’nin, İngiltere, Amerika ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde uygulanıyor. Otomatik katılım, örneğin, İngiltere’de Ekim 2012’de belli büyüklükteki iş kollarında öncelikli olarak başlamak üzere, diğer iş kollarına da 2018’e kadar kademeli bir şekilde geçilmesi planlanarak uygulamaya alındı. Hali hazırda bireysel emeklilik planı olanlar ile kendi hesabına çalışıp işçi çalıştırmayan kişiler uygulama dışına alındı. İngiltere’deki uygulama işveren katkılı bir sistem olarak karşımıza çıkıyor, devlet ise vergi indirimi sağlayarak sisteme dahil oluyor. İngiltere örneğinden hareketle, Türkiye’de uygulanması planlanan sistemin önümüzdeki yıllarda diğer iş kollarına da yayılması ve işveren katkısının da sisteme dahil edilmesi olası senaryolar arasında değerlendirilebilir.
İngiltere’de Department for Work & Pensions’ın Kasım 2015 tarihli değerlendirme raporuna göre, Eylül 2015 itibarıyla 5.47 milyon çalışan, 60.000’den fazla işveren tarafından otomatik olarak sisteme dahil edilmiş olup; Ağustos 2015 itibarıyla sistemden ayrılma oranı ise %10 olarak gerçekleşti. Bunun yanı sıra, özellikle 22-29 yaş arasında katılım oranının %19’dan %60 seviyelerine çıkması, tasarruf farkındalığın bu yaş grubu arasında yaygınlaştırılması açısından dikkate değer bir artış.”
  
  

Kaynak :
Hit : 159


BES sözleşmeleri sayıca tahminlerin altında kaldı
Otomatik katılımda pilot uygulama başarılı oldu
Yeni düzenlemelerle BES e katılım artacak
Tasarrufa en büyük katkıyı BES fonları sağlıyor
BES te aylık ödeme teşvik edilecek
Otomatik katılımda alt limit 100 lira
BES ten ayrılışlarda yüksek kesinti olmayacak
BES te yüksek kesinti haberleri tamamen hikaye
BES li sayısı 6 milyonu geçti
Dijitalleşme hayat için yeni fırsatlar sunuyor
BES e otomatik katılım çalışmaları tamamlandı
Tasarrufta altının yerini BES mi alıyor?
18 yaş altındakilere BES yolu açılıyor
Cenk Keskinel Olağan Genel Kurul Sonrası İlk Mesajını Verdi
Emeklilik yatırım fonları büyümeye devam ediyor
Hazine enflasyona dirençli tahvil ihraç edecek
BES lenenlerin fon tutarı 39.3 milyar TL oldu
Emekliliğe hazır değiliz
BES e en çok katılım 35-44 yaş grubundan
BES en büyük özel birikim fonu olacak
Google dan sigortaya 32.5 milyon dolarlık yatırım
BES te yeni dönem başladı
BES te yeni dönem kesinti detayları belli oldu
Kıdem tazminatı fonunun işletilmesinde BES favori aday
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Sigorta ve Bes Platformu, www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Insurance and Individual Retirement Platform, www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr portal managers has no responsibility and bind.

Bireysel Emeklilik Sistemi - Bes - Bireysel Emeklilik Sigortasi - Bireysel Emeklilik - Emeklilik - Sgk Emeklilik - Hayat Sigortası
Medasist International © Copyright 2005